Salatiera de argint a dlui Davis a ramas la Praga

radek si TomasStepanek nu are decat o singura  optiune, Victoria, in cel mai important meci al carierei sale.Oare tine minte ca la US Open spaniolul l-a invins cu 6-4, 6-7(5), 6-3, 6-4 ?.Daca da, este grav, daca nu, poate avea sansa lui.

Radek incepe bine meciul, castiga primul ghem cu serviciul, are si minge de break dar se face 1-1 si acum Nicolaas are minge de break dar se face 2-1 pentru ceh.Ambii jucatori sunt foarte atenti cu ghemurile proprii si ajungemm la 3-3 fara sa se mai intample nimic deosebit.Almagro isi castiga tot mai usor ghemurile sale asa ca totul este normal si finalul de set  va decide.Cehul conduce cu 4-3 dar a trecut prin emotii fiindca spaniolul a fost la o minge de break. La 4-5 spaniolul nu reuseste sa-si tina ghemul si Stepanek castiga primul set cu 6-4, cu doar trei puncte mai mult, dar cat de importante au fost acestea doua de la urma…Am  fost chiar mirat fiindca Almagro a punctat excelent cu primul dar si cu al doilea serviciu, insa tensiunea l-a coplesit, si a raspuns mai neconvingator la loviturile puternice ale cehului.Planeaza incertitudinea fiindca lucrurile cu siguranta ca se vor schimba si asteptam replica spaniolului.

Suntem in setul al doilea la scorul de 1-1, dar cehul a avut 3 sanse de a face 2-0, fapt care i-ar fi dat dreptul sa spere la castigarea setului.Cred ca spaniolul a realizat ca Stepanek este in zi buna si va trebui sa se sfatuiasca cu Corretja fiindca altfel va fi greu sa se mentina pe un curs pozitiv.Almagro a egalat dar a castigat si pe serviciul cehului si acum are 4-2, jucand din ce in ce mai bine.A avut o singura minge de break si a profitat imediat de ea, trimitand presiunea in terenul advers.Serveste Almagro si este 15 egal, pentru ca pentru prima oara in acest set spaniolul pierde un punct jucat cu al doilea serviciu, dupa nu mai putin de 16 castigate consecutiv !? Cred ca este interesanta aceasta remarca fiindca exprima foarte bine superioritatea sa la serviciu. Cum va putea Stepanek sa egaleze?

radek si TomasSi totusi avem 15-40, c-asai in tenis, si dupa un raliu lung cehul egaleaza la 4, si va servi.Spaniolul nu-si poate ierta ca s-a trezit egalat intr-un set pe care l-a dominat clar si face doua puncte imediat pe serviciul cehului.Din pacate el rateaza doua mingi de break si apoi pierde ghemul .Cehul este aproape de a castiga si cel de al doilea set, fapt ce i-ar da aripi nemasurate. A fost cat pe aci sa vedem setul incheiat, cehul a avut 40-30, spaniolul a egalat, si inca o data, traind foarte periculos. In cele din urma se ajunge la 5-5, dar cel care vine din urma s-ar putea sa faca cele doua ghemuri care-i lipsesc pentru a egala situatia.Incredibil, desi atentionat de forta cehului de acum din finalul setului, Almagro se vede condus , 15-40 si face eforturi mari pentru a egala, fapt ce-i reuseste, dar ma intreb de cate ori o va mai putea face?Acum cehul chiar are la ce se gandi, dup ace a avut 4 mingi de set, si va incepe sa serveasca in tiebreak, ceeace nu este prea benefic daca nu faci punctul de debut.

Am trecut bine de 2 ore si inca nu s-a terminat setul doi, ceeace ne duce cu gandul la un meci lung, mai ales daca spaniolul castiga setul, acesta sau urmatorul.Doar trei randuri am scris si s-a facut 3-0 pentru ceh, care poate juca mai dezinvolt cu un set in spate. Nu sunt trei fara 4 si cred ca tiebreak-ul este compromis. Degeaba va servi Almagro fiindca este 0-5 .Sala este in picioare fiindca cehul are 6 mingi de set si castiga tiebreak-ul la zero!!??

Acum Cehia are 2-0 la seturi si prima sansa pentru a castiga salatiera.Lui Almagro nu-i mai ramane decat sa joace perfect, dar oare Stepanek il va lasa?

Nici vorba!Cehul are rapid trei mingi de break in fata unui Almagro dezamagit si debusolat, care in aceste momente nu-i mai iese nimic, dar ce este mai grav nu pare a fi…spaniol, adica luptator pana la ultima picatura de energie.Sau poate ca tocmai s-a epuizat complet? Ce ganduri negre imi trec prin cap, Nicolas salveaza punct dupa punct, egaleaza si face 5 puncte consecutive.Puteti crede asa ceva?Reverul sau incepe sa intre mai adanc si Stepanek iroseste o ocazie enorma pentru a-l supune pe adversar.Cu destula greutate spaniolul conduce cu 2-1, dar jocul sau inca nu este mai bun decat al lui Radek, asa ca vor urma momente de mare chin, care pana la urma se datoreaza lui Lopez si lui Granollers.

Acestia nu au reusit sa demonstreze ca sunt cel mai bun dublu din lume macar pe durata unei saptamani…In fine, Almagro mai adauga ceva frustrare fiindca are 3 mingi de break dar se face 2-2.Toate aceste 4 ghemuri au fost foarte lungi si s-au contabilizat nu mai putin de 33 de puncte adica mai mult de 8 puncte per ghem, ceeace denota o lupta a nervilor mai mult decat altceva. Almagro face 3-2, dar acum se joaca foarte  mult cu mintea, tenisul nu mai este instinctual sau bazat pe scheme, se fac puncte dupa mari eforturi si preocuparea fiecaruia este sa nu cedeze ghemul propriu.Pentru Almagro nu este ok un astfel de joc fiindca el trebuie sa castige setul si in tiebreak am vazut de ce a fost in stare.Nici nu am gandit si scris ca spaniolul ar trebui sa devina mai constient de faptul ca un joc la asteptare nu va duce la nimic bun si reuseste sa faca primul break al setului, conducand cu 4-2 si avand serviciul.Numai daca va castiga setul va spun care este diferenta de varsta dintre jucatori, care ar putea duce la alte speculatii. Este 5-2 si cehul incearca sa mai reduca din scor, reuseste dar setul se pune in dreptul spaniolului cu 6-3.Acum chiar ca se poate conta pe un meci mai lung fiindca sansa victoriei pentru Stepanek este doar cu 3-1, tinand cont ca peste doar o saptamana el va implini 34 de ani(!) spre deosebire de spaniol care abea a trecut de 27.Acesti 7 ani s-ar putea sa conteze in balanta energetica, mai ales ca Radek a jucat si in meciul de dublu.

Chiar imi pun priceperile la vandut, nu mai intleg nimic, nu mai stiu nimic, las pe altii mai buni si mai bine pregatiti, dar ma si infoi in pene: este 3-0 pentru ceh si ma gandesc ca cine nu are batrani, sa-i cumpere.Macar cu atat sa ma aleg, daca Nicolas Almagro ma dezamageste.

Pas cu pas se ajunge la 5-2 pentru Stepanek si acum cred ca nici cei mai infocati sustinatori ai spaniolilor nu mai cred in vreo minune.Pe serviciul lui Almagro apare si prima minge de meci pe care o salveaza cu un voleu de backhand(!) si face ghemul.Radek serveste pentru meci la 5-3 si dupa cum s-a descurcat pana acum in acest set va castiga ghemul in mod clar.Asa s-a si intamplat, set cu 6-3 si meci Stepanek,  intalnire castigate de Cehia si salatiera ramane la Praga.

Formidabila performnta a cehilor, care au profitat de lipsa lui Nadal din tabara oaspetilor.Sa fim fair si sa dam cehilor ce li se cuvine , adica laude cu majuscule, fiindca le merita.Berdych si Stepanek au reusit sa faca cele 3 puncte impreuna, castigand fiecare cate un meci dar mai ales s-au impus la dublu.

Cehia este lidera  absoluta a tenisului pe echipe, castigand si Fed Cup si Davis Cup. Cinste lor! Gratulace!