Scor egal 2-2, intre Simona Halep si jucatoarea nr.13 !

simoCand o vezi de aproape, iti inspira forta, cu cei 178 cm ai sai si musculatura impresionanta, dar cand o vezi jucand iti dai seama de ce este nr.13 in lume si de zece ani se tine in top 30. Nadia Petrova a ajuns la 30 de ani si se confunda cu perioada celor mai frumoase succese rusesti, cu generatia Mashkina , Dementieva si Safina . Cu aceasta s-a confruntat Simona Halep la Moscova, care la 21 de ani se poate mandri cu scor egal cu aceasta jucatoare, si anume 2-2, cu toate meciurile jucate in acest an.

Scorul a fost deschis de Simona care la Miami a intrecut-o pe Nadia cu 6-3, 6-2 , chiar la ea acasa unde rusoaica este rezidenta.Petrova a intors rezultatul prin victoriile de la US Open si recent la Tokyo unde a si castigat turneul, dar Simona nu si-a spus ultimul cuvand si a egalat si din nou pe terenul adversarei, in Rusia.

Cand ai in fata o jucatoare care are victorii la Radwanska, Stosur, Errani , si atatea alte mari jucatoare, nu ti-e tot una, dar cand ai incredere in fortele tale te bati pana la ultima minge.Acest lucru l-a facut Simona, cu sau fara influenta lui Firicel Tomai, dar mai ales datorita increderii in steaua sa atat de darnica in talent, abilitati si inteligenta.

Meciul nu incpe sub bune auspicii pentru Simona, Petrova fiind proaspata si puternica, si serveste ca din tun.Primul set este castigat de rusoaica la 3 si incepe bine si pe al doilea avand un break in fata, conducand cu 4-2. Din acest moment Simona reintra in joc facand si ea un break (au fost 6 in cele 7 ghemuri incheiate) si apoi egaleaza luandu-si serviciul. La 5-5 Simona reuseste sa castige din nou pe serviciul adversarei si apoi castiga setul cu scorul de 7-5, la a treia minge de set.

In setul decisiv Simona nu da deloc impresia ca este obosita si incepe cu break dar pierde ocazia de a se distanta la 2-0.Reuseste din nou sa ia avans si conduce cu 3-1 si ne gandeam ca lucrurile stau bine.Rusoaica insa nu si-a spus nici ea ultimul cuvant, face 3 ghemuri la rand si Simona lupta din greu pentru egalare.La 5-5 pe serviciul adversarei Simona o forteaza pe Nadia la greseli si apare chiar o greseala dubla in cel mai bun moment pentru romanca, la mingea de break. Tocmai s-a intrat in ora a 4-a !! cand Simona servea pentru meci. S-a descurcat minunat, conducand cu 40-15, desi a servit de trei ori cu al doilea serviciu. Scorul pe puncte era de 112-109 si orice era posibil. Simona mai pune un punct, poate cel mai important si Victorie!

Dramatismul meciului este demonstrat si prin cele 16 break-uri inregistrate, cate 8 de fiecare parte, care au consumat multa energie psihica dar au si oferit un spectacol de neuitat.Simona merge mai departe, linistita, in stilul ei discret dar atat de hotarat.Ii dorim sa ajunga macar in turul 3, pentru a o vedea jucand cu Ana Ivanovic.