Simona ca in vremurile bune…

Simona a trecut de primul tur de la Dubai asa cum ne asteptam cu totii, si a castigat fara sa forteze in fata americancei Alison Riske care ocupa locul 53. Simo a jucat bine, dar a si fost ajutata din plin de adversara, care a facut un meci “subtirel” si nu a jucat la valoare ei. Problemele americancei nu ne prea intereseaza, ea a condus doar o data, dupa ghemul inaugural, dupa care a stat cuminte si a sustinut activul Simonei cu destule greseli nefortate. Acest fapt nu stirbeste cu nimi succesul romancei, care a jucat solid, cu servicii foarte bune, cu schimbari de directii si ritm care au incurcat-o mereu pe Alison. Simona nu a pierdut nici un ghem pe serviciul ei si a facut 3 breakuri din 11 ocazii, doua in setul prim (6-2) si unul dar bun, in al doilea, cand a castigat cu 6-4. Ea a fost calma, nici nu avea nevoie de nervi, lucida (cu exceptia a vreo 3-4 ocazii cand nu a puctat firesc ci a dat direct in mana adversarei. Sper sa nu devina o obisnuinta, sa aibe clara vederea periferica, fiindca meciul sau meciurile care urmeaza vor fi cu adversare care nu iarta…

Statisticile ei sunt incurajatoare si daca le va repeta va fi o demna adversara pentru spaniola Paula Badosa, care are prima sansa si in fata meritoasei Gabi Ruse care a venit din calificari. Simona a reusit 6 asi, nici o dubla greseala, a pus primul serviciu in teren in proportie de 76 % cu care a punctat in 79% din lovituri!

A fost un meci scurt, de 72 de minute care parea un antrenament dictat de …”antrenoarea”  Halep. Intrebata la final cum se simte fara antrenor, a raspuns amuzant: “ma bucur de libertate”. Ce ar mai fi de comentat?