Simona e in grafic : a mai batut o rusoaica…

Dupa victoria in fata Anastasiei Potapova, astazi in fata Simonei a aparut Veronika Kudermetova, o jucatoare mult mai matura, de 24 ani, aflata pe locul 32, cu destule victorii la adversare mai bine clasate, in zi buna fiind foarte periculoasa.  Au simtit-o pe pielea lor Badosa, Pavlyuchenkova, Mertens, Anisimova, sau Stephens

Asadar, meciul nu era o formalitate si aspectul jocului din primul set incheiat 6-1, a avut darul sa ne deruteze.Simona si-a vazut de treaba si a contabilizat cu harnicie erorile nefortate ale Veronikai. Au fost nu mai putin de 16, si le-am pus pe seama amintirii meciului de la Australian Open cand romanca s-a impus cu scorul de 6-1, 6-3. Acum insa altele eraut datele problemei si s-a vazut in setul al doilea…

Meciul incepe cu rusoaica timorata, nereusind sa se impuna in raliuri si riscand sa termine punctele mai repede.Greselile au abundat si s-a vazut condusa cu 4-0, ba mai mult, a avut de salvat 4 mingi de 5-0 pentru Simo, dar doar atat a reusit. In continuare, imbarbatata de sotul si antrenorul ei a reusit sa tina pasul, si chiar sa egaleze la 3, si jucand de la egal cu adversara sa. Dupa acest scor Simo si Vera nu au mai reusit breakuri, fiecare castigandu-si serviciul si s-a ajuns in tie break. Simona fusese pusa la treaba si in acest ghem decisiv ea s-a concentrat perfect, a reusit sa se stapaneasca excelent dupa ce adversara a avut noroc  o data cu fileul si apoi lovind exact in coltul din dreapta terenului. Daca Simona nu ceda un punct ca si castigat lovind exact unde rusoaica ramasese  resemnata, permitandu-i sa egaleze la 4, totul se termina mai repede.Avea sa serveasca perfect si mai ales sa prinda o scurta foarte periculoasa. Era 6-4, rusoaica s-a descurajat si Simona mai avea doar un punct de facut.In acele clipe m-am gandit la vorba tenismenilor care spune ca cel mai bun retur este dubla greseala adversa, si aceasta… s-a si petrecut…

Halep-Kudermetova 6-1, 7-6(4) si la orizont se vede deja grecoaica Sakkari, aflata acum pe locul 7 (sapte), care a avut primul tur liber, apoi a jucat doar un set fiindca adversara ei s-a accidentat. Va fi extrem de greu, Maria este intr-o dispozitie de joc perfecta si va dori sa–si treaca in palmares o victorie la un fost lider mondial.