Simona Halep este in finala de la Shenzhen

stock-footage-bougainvillea-or-paper-flowerDesigur ca Simona pornea mare favorita a semifinalei cu Saisai Zheng, a patra jucatoare a Chinei, care insa ne-a aratat destule calitati si lovituri de clasa.Chinezoaica a avut probleme fizice vizibile, la spate si la coapsa stanga jucand pana aici multe meciuri de 3 seturi, dar dupa interventia medicului din finalul primului set ( la 2-5) a aratat o revenire si o mare tenacitate. Simona a jucat din nou economicos si atunci greselile nefortate sunt vizibile, frustrante pentru ea, fiindca doreste sa joace cat mai bine si nu-si accepta erorile.

In primul set a lasat un ghem chiar la inceput, dupa care s-a desprins la 5-1cu destule puncte clare si “personale”, dar si cu unele retururi gresite mai ales.Erau cam fortate, fiindca Saisai nu servea tare si asa jocul se mai echilibra. Simona face doua duble greseli in ghemul 7 si Saisai mai reduce din scor dar apoi cedeaza setul cu scorul de 2-6. Chinezoaica lovea din cand in cand imparabil si parca a inceput sa vina mai des in fata (cunoastem calitatea voleurilor unei jucatoare de dublu care a atins faza semifinalelor la Australian Open), iar in setul doi a devenit mult mai agresiva si meciul s-a echilibrat pana la 4-3 pentru Simona. Saisai a mai legat mingile razlete si a tinut in raliuri, aparandu-se si cu un slice bun de pe backhand si lovind de multe ori imparabil.Simona nu s-a impacientat, a facut breakul la 4-3 si apoi a servit pentru meci.Vazusem si cateva pasinguri perfecte ale Simonei si apoi un final excelent, asa ca maine ne putem astepta la un meci de calitate.In ultimul ghem Simona a aratat un forehand exploziv in cros si apoi un servici plasat cu forta, parca parandu-i rau ca totul s-a terminat.A stat pe teren o ora si jumatate,din care vreo 10 minute le-a stat in asteptarea adversarei…

Publicul a inceput sa o indrageasca si o mica galerie formata din tineri chinezi au sustinut-o pana la final, iar Simona i-a rugat sa o faca si maine in finala, fiindca Petra este o alta …poveste.

Sa-i dam Simonei un brat de flori, din cele care sunt emblematice pentru Shenzhen, acele superbe boungaivilla frumos colorate si …vesele precum tonusul romancei

Halep vs. Zheng 6-2, 6-3 si maine e finala .