Simona Halep obtine o victorie normala si avem 1-0

si mo in negruIn primul meci din cadrul intalnirii dintre Romania si Spania ce se disputa la Galati in cadrul Fed Cup, grupa mondiala II, prima racheta a tarii noastre a obtinut o victorie normala si rapida. Scorul dintre Simona si adversara sa spaniola Silvia Soler Espinosa a fost 6-2, 6-1, si este chiar normala avand in vedere ca adversara numarului 3 mondial ocupa locul 67 si are in cariera locul 54 drept cel mai inalt.Nimeni nu se indoia ca Simona va castiga, nici chiar adversara, care nu a facut fata vitezei de joc si agresivitatii romancei, care inca de la primele mingi ne-a aratat cat de hotarata era ca sa se impuna si inca rapid.

Primul ghem a fost mai lung, servit de Silvia, dar pana la urma retururile si 3 backhanduri excelente au decis soarta ghemului. Ghemul a durat peste 8 minute si a avut darul sa lamureasca lucrurile, adversara ramanand in expectativa tot meciul, aparandu-se mai mereu.Dupa 2-0 Soler isi face ghemul cu cateva servicii bune, dupa care cedeaza total pana la 1-5. Acum ea reuseste inca un ghem desi Simona a avut minge de break, dupa care pierde alta serie de 3 ghemuri, adica setul si pana la 0-2 in al doilea set.Scorul devine identic cu cel din primul set, se ajuge din nou la 5-1 pentru Simona, doar ca acum Soler nu mai face al doilea ghem, fiindca Simona nu mai permite.Am vazut-o chiar prea plina de energie, riscand, lovind puternic, chiar cand nu mai era nevoie. Retururile sale au fost naucitoare, a servit destul de bine si meciul s-a incheiat fara probleme .Silvia Soler a facut fata cat a putut, apoi s-a vazut ca nu prea mai reuseste sa ajunga la mingile Simonei, prea bine directionate si cu viteze in jur de 140 de Km/h.

Simona a impresionat prin vigoare si pofta de joc si speram ca in meciul cu Garbine sa joace la fel, fiindca una din manierele sale preferate, alergarea adversarei, va fi cartea castigatoare intr-un meci cu o adversara inalta si nu prea rapida.

Durata meciului a fost de 70 de minute si a reprezentat o buna incalzire pentru meciul urmator, acomodare cu sala si o si mai buna “infratire” cu publicul.