Simona irezistibila se califica in sferturi la Paris

Asteptata de multi ca o partida complicata pentru Simona, s-a dovedit a fi doar un antrenament, si acela insuficient, pentru ziua de azi.Simona a declarant: “daca antrenorul spune sa ma mai antrenez, o voi face”…

Adversara, belgianca Elise Mertens care a jucat semifinala de la Melbourne acum 5 luni, nu i-a facut fata decat 2-3 ghemuri dupa care a fost dominata si pur si simplu ridiculizata, chiar daca antrenorul ei a avut cuvinte belicoase inainte de meci.

Simona si-a luat ghemul la zero, cu care a egalat la 1, apoi intr-un ghem foarte lung cu 18 puncte jucate si-a procurat 2 mingi de break si a reusit ceeace parea greu de facut, fiindca Mertens servea bine.Simona s-a distanta la 3-1., dar belgianca reuseste inca un ghem desi Simo a avut 0-30 si s-a facutr 3-2.

Cine ar fi crezut ca vor urma 8 ghemuri consecutive ale romancei, care a zburdat pe teren si a lovit din toate pozitiile,a servit bine, a pasat cand a trebuit si a fost necrutatoare din preajma fileului.Abea la 5-0 in setul al doilea Mertens face un ghem (egaland la 3 ghemurile facute la Madrid unde a pierdut 3-6, 0-6) si a iesit cu capul in pamant de pe teren.

Meci impresionant pentru Simona care a pus in teren 3prime servicii din 4, a facut 61 puncte fata de 37, cu 6 breakuri din 9 sanse.

Acum ea asteapta adversara din sferturi care poate fi Angie Kerber sau Caroline Garcia. Antrenorul nemtoaicei, nimeni altul decat Wim Fissette a spus ca o vede pe Simona favorite in acest an, si zau ca o cunoaste bine….

La doar cateva minute dupa meci, Simona a aflat ca Wozniacki a fost eliminata de Dasha Kasatkina, asa ca de acum redobandirea primei pozitii ( dupa ce i s-au scazut 1300 puncte de anul trecut) sta doar in mana ei si trebuie sa mai castige inca un meci pentru a-si asigura suprematia.