Simona mereu mai buna: 15 victorii la rand! La multi ani!

Este o zi de sarbatoare pentru Simona. Astazi implineste 29 de ani si astazi a reusit a 15-a victorie consecutiva dupa cele 3 turnee castigate la Dubai, Praga si Roma. Cine nu a vazut meciul nu trebuie sa se supere fiindca o faza s-a repetat de vreo 40 de ori daca nu mai mult, Simona jucand cu precadere pe reverul adversarei, care instalata in stanga lovea cu forehandul invers sau cu un slice perfect, fiind in stare sa joace pana dimineata. Aceasta a facut puncte de obicei cand Simona gresea si in primul set a facut-o de 15 ori, si a indraznit si reusit sa puna scurte bine ascunse la care Simona nu a prea avut replica, decat rar. In setul al doilea Simona a iutit ritmul dar mai ales a inteles ca daca joaca tare intr-un colt face contrepied-ul si puncteaza. Sara Sorribes Tormo caci despre ea este vorba, ca orice spaniol care se respecta a dat inapoi incredibil de bine si de mult si Simona a inteles cum e sa joci cu o advesara defensiva, cu un stil asemenator cu al ei. Mingile au fost mai grele fiindca la Paris a plouat si umezeala le-a facut greu de lovit in forta. Noroc ca meciul a fost plasat pe cea mai mare arena, Philipe Chatrier care are un acoperis nou si acum chiar l-au folosit. Miscarea Simonei a prins bine, s-a acomodat cu zgura de la Paris (complet diferita de cea de la Roma), a fost obligata sa loveasca de vreo 10 ori in medie la fiecare punct (la Roma media a fost de doar 5 ori) si a avut mai multa rabdare gresind de doar 8 ori, iar adversara care a pierdut usor-usor din suflu s-a cam predat. Asa se explica pasajul de 10 ghemuri consecutive castigate de Simo de la 2-4 in primul set si pana la final. A fost asadar 6-4, 6-0 in 84 de minute.

Ea va astepta deznodamantul meciului care sta sa inceapa dintre Irina Begu si elvetianca Jill Teichmann pentru a-si afla adversara din turul urmator, in care teoretic va fi din nou favorita. Ce este imbucurator este faptul ca Simona a venit de 13 ori la fileu, chemata dar si nechemata si a reusit sa puncteze de 8 ori, reusind cateva scurte de exceptie, fiind chiar ea incantata… Avem si un mic repros : prea a dat la mana cand adversara nu mai dorea sa continue alergarea  si a reintrodus-o in joc, cand o simpla lovitura in diagonala ar fi fost imparabila.

Sigur sunt in asentimentul cititorilor acestor randuri sa-i facem Simonei urarea de “La multi ani sanatosi si tot ce este mai bun pentru tine.Sa ai cea mai frumoasa aniversare pentru ca o meriti din plin.Fie ca azi de ziua ta dar si in toate zilele din toti anii care vin sa fie pline de fericire personala si victorii nenumarate!”