Sorana nu poate lega doua victorii la Dubai

dubai-sorana-cirstea-1Ca unul care am vazut meciul anterior al Soranei in care a invins-o pe Sloane Stephens, ma gandeam ca jocul ei a ajuns la o faza in care victoriile se vor putea inlantui. Americanca este deja o forta a circuitului, a si jucat bine contra Soranei, doar ca fata noastra a avut mai putine greseli in regim de forta si viteza. Ritmul celor doua jucatoare m-a cucerit, loviturile napraznice au fost dese si gustate de public si imi spuneam ca drumul spre top 20 si chiar mai sus al Soranei s-a deschis.

Din pacate, astazi ea a cedat in fata metronomului care este Sara Errani, italianca ce pare facuta pentru orice dar nu si pentru tenis, dar care compenseaza lipsa de calitati fizice specifice cu o putere de lupta uimitoare, cu o stapanire de sine extraordinara si cu un forehand inside out care nu pare, dar face legea.

Sorana a avut pe alocuri secvente de joc superb, dar tot ea avea sa faca prea multe greseli, chiar duble la serviciu ( in momente importante), care de data asta nu a mai functionat ca in meciul anterior.Din nou spun ca parca este un facut, cand Soranei i se deschid oportunitati (Azarenka s-a retras chiar din sfertul sau de tablou) , ea nu profita si ascensiunea sa se amana.

Meciul incepe printr-o serie de 4 ghemuri facute de italianca si ma gandeam ca Sorana ar trebui sa se adune si sa faca un ghem sau doua, sa intre in meci si sa nu cedeza setul pentru a o lua de la capat.Incredibil, ea reuseste de asemenea 4 ghemuri si spre bucuria noastra a egalat la 4. Din nefericire dupa ce a reusit aceasta performanta ea nu poate continua si isi pierde ghemul si apoi setul. Cifrele sunt totusi reci si lamuritoare: Sara a facut 3 break-uri din 10 sanse!, iar Sorana doar 2 din 3, asa ca cele 7 puncte in plus ale italiencei si castigarea setului sunt meritate

Ma gandeam ca Sorana a inteles unde a gresit, ca poate castiga si sa se bata in setul al doilea asa cum a facut acum 2 zile.Pentru prima oara Sorana conduce cu 2-1dar la 2-2 cedeaza ghemul sau la zero si italianca parea desprinsa in castigatoare.Sorana mai face o bravura, egaleaza la 4, dar la fel ca in primul set, Sara castiga cele doua ghemuri necesare victorie.A fost 4-6, 4-6.

Sorana ne-a amagit din nou, dar sunt sigur ca ea este mai suparata decat noi.