Zgura de acasa, foarte prietenoasa cu Simona Halep…

726608-simona-halepSimona a acceptat sa joace la Bucuresti in turneul International, avand doar cateva zile de acomodare, dupa cele 10 zile petrecute pe iarba de la Londra. Ea a  onorat eforturile Federatiei de a aduce cateva jucatoare de valoare, alaturi de fetele noastre, de a oferi romanilor un turneu placut, care poate fi castigat de cea mai buna jucatoare a noastra. Sa fie oare cel de al 13-lea trofeu al Simonei? mai mult ca sigur, uitandu-ne pe tablou si vazand ca favorita 2 , Sara Errani a fost eliminata.

Dupa 2 victorii de rutina, in care nu a prea  stralucit: 3-6, 6-1, 6-1 cu Barbora Krejcikova si 6-4, 6-3 cu Izabela Shinikova, ambele de dincolo de prima suta, a venit si meciul din sferturi cu o jucatoare mai puternica, am numit-o pe Danka Kovinic, aflata acum pe locul 54. Jucand tot mai bine de la un meci la altul, Simona nu a lasat nici o sansa muntenegrencei si cu un break in primul set si alte doua in al doilea s-a impus cu stil, cu scorul de 6-4, 6-2.

In semifinala Simona o va intalni pe americanca Vania King, o jucatoare excelenta la dublu, care cu siguranta ca va ataca, aceasta strategie fiind unica ce o poate incomoda pe romanca. In cealalta semifinala se vor intalni Anastasia Sevastova si Laura Siegemund, amandoua fiind bune jucatoare pe zgura.