Debut multumitor pe iarba de la Wimbledon

Simona Halep, Roland Garros 2018, Simple Dames, Finale, Photo : Corinne Dubreuil / FFT

Ce se poate spune cand dupa aproape o luna de pauza de la superba victorie de la Paris, fara nici un meci pe iarba?  Simona a jucat in primul tur cu o adversara care a alergat enorm, dar a si lovit cu adresa in destule ocazii. S-a miscat si ea bine, a cautat sa fie agresiva si chiar a reusit sa joace stanga- dreapta si sa vina la fileu de atatea ori cat in tot sezonul de zgura. S-a acomodat bine cu suprafata de joc(evident ca a facut antrenamente aproape o saptamana) si a inteles cum venea mingea, mai ales ca japoneza Kurumi Nara (locul m100) de abea 155 cm inaltime nu putea sa-i puna probleme doar cu lungimea mingilor si mai ales precizia teribila cand dadea mereu pe linie.Simona nu ramanea datoare si lovea puternic si cu gandul de a fugari adversara, lovind in cros in majoritatea cazurilor, indiferent in ce parte a terenului se afla.

Lidera mondiala pentru a 35-a saptamana si-a luat rolul in serios inca de la primele puncte si a condus repede cu 2-0, ghemul ei facandu-l la zero. Pacat ca a urmat o perioada de suficienta si japoneza a egalat la 2, dar mai mult nu a putut face in primul set, fiindca Simo a returnat agresiv, a alergat-o permanent si setul s-a inchis cu 6-2.

Setul al doilea a fost mai disputat dar trebuiea sa se inteleaga ca Simona nu a fortat decat cand a trebuit, a servit bine (odata returul japonezei a lovit scaunul arbitrei), am numarat si doi asi si 2-0 nu a mirat pe nimeni. Dupa debutul mai slab, Nara si-a tinut serviciul pana la final si a ramas aproape de Simona, care a condus mereu si cum era de asteptat setul s-a incheiat cu 6-4.

E bine ca Simo nu a ramas prea mult pe teren, cam 80 de minute, si putem spune ca a fost un bun antrenament, fiindca meciul cu chinezoaica Sai Sai Zheng din turul al doilea va fi ceva mai dificil. Primul tur nu s-a incheiat inca si au fost eliminate deja Svitolina si Stephens, iar din jumatatea (chiar sfertul) Simonei a plecat acasa Kvitova, pe care multi o vedeau favorita porincipala…