Agnieszka prea puternica pentru Sorana

sorana cirsteTurul al doilea de la Indian Wells, marele turneu din California, care alaturi de Miami, Madrid si Beijing face parte din …micul slem, a programat si meciul dintre Sorana Cirstea si poloneza Agnieszka Radwanska. Desigur ca in adancul sufletelor noastre ne-am fi dorit un succes al Soranei, dar stiam cat este de greu sa-l obtina, cunoscand valoarea adversarei.Veti spune, ca Sorana a invins-o pe Sam Stosur la ea acasa, pe cand australianca era inaintea polonezei in clasament, dar cata deosebire este intre stilul celor doua jucatoare. Cu Sam, Sorana a lovit puternic si s-au intrecut in lovituri in forta, in servicii de buna calitate si aflata in zi mai buna, ea a castigat. Cu Agnieszka, meciul a fost altfel, fiindca poloneza este mai inselatoare, pune mingea unde vrea, fara sa forteze si sa riste prea mult, iar la mingile puternice venite de la adversara, ea stie sa le blocheze, sa foloseasca viteza mingii, schimband din incheietura traiectoria spre parte neacoperita din terenul advers. Se pare ca niciuna dintre jucatoare nu a prins o zi prea grozava la serviciu, Radwanska nici nu prea straluceste la acest capitol, deci retururile au facut legea, de unde si inregistrarea a 9 break-uri dn 18 ghemuri jucate. Diferenta s-a facut prin faptul ca Sorana a reusit doar 3 (toate in setul al doilea), iar Agnieszka, 6. Revenind la servicii, trebuie aratat ca Sorana a punctat in procent de sub 50% si cu primul si cu al doilea serviciu, oferind bune oportunitati rutinatei sala adversare, care nu ezita sa primeasca cadouri usoare. Meciul s-a incheiat in circa 80 de minute, punctele nefiind lungi si nici …pauzele.

Pentru Sorana de acum, cred ca a fost o buna experienta, chiar daca in timp ele stateau la egalitate la partide victorioase (2-2), iar ultimul meci l-a castigat Sorana, e drept ca in 2009.

Diferenta de varsta dintre ele este de doar un an, dar poloneza a reusit sa castige 8 titluri (ultimul la Dubai), iar Sorana doar unul. Cand Sorana juca cel mai bun tenis al ei, se afla pe locul 23, spre care doreste sa se indrepte acum, in schimb poloneza se afla pe locul 5, si mai poate spera sa mai urce un loc.

Acestea fiind spuse, sa nu ne suparam foarte tare, sa avem incredere in Sorana si sa-i dorim sa uite scorul (2-6,4-6), dar nu si invatamintele care cu siguranta ca le va trage dupa acest meci.