Americanii au avut dreptate: Simo a trecut de Sori…

Un meci asteptat cu sufletul la gura de fanii tenisului de la noi, dar si de presa de specialitate de aiurea, fiindca cele doua romance s-au aratat in buna forma, iar rivalitatea lor putea genera un tenis de valoare. Cam asa a si fost, mai ales in setul al doilea, fiindca primul nu a prea avut istoric. Simona s-a impus usor cu 6-1, ea beneficiind de prea multele erori nefortate ale Soranei. In setul al doilea, lucrurile s-au mai schimbat fiindca Sorana a redus numarul de greseli, tocmai cand s-a hotarat sa fie si mai agresiva, sa riste mai mult si sa loveasca mai puternic. Ea a profitat deseori de serviciul al doilea al Simonei ca sa returneze imparabil sau macar greu de raspuns si nu a ezitat nici sa vina in fata ca sa puna presiune pe adversara. Simona a fost mai calma, s-a aparat bine si a contrat cand s-a ivit ocazia, fara sa se precipite cand jocul Soranei a crescut. A fost mai buna in raliurile lungi, si a returnat eficient, dar fara sa riste prea mult.Amandoua jucatoarele au folosit lovituri contre-pied fiindca la viteza in care s-a jucat deveneau foarte eficiente, sau 1-2 uri  rapide, fara ezitare.

Simona a inceput bine meciul, a facut doua breakuri la rand si a condus rapid cu scorul de 4-0, Sorana intrand greoi in meci.Abea acum ea a reusit un ghem, pentru care a luptat destul de mult, fiindca daca-l pierdea se putea trezi cu un 0-6! A fost asadar 6-1 pentru Simo, dar Sorana nu-si spusese ultimul cuvant. Ea reusit un prim break in seul urmator si a condus apoi cu 2-0, dar ca de atatea ori cand e condusa Simona gaseste resurse pentru a reveni, ea a reusit sa prinda doua scurte bine puse si sa impinga mingea spe vinclul din lungul liniei, aratand ca e acolo, ca e dispusa sa lupte, sa vina si la fileu si sa o “streseze “ pe Sorana cu mesajul ca nu va ceda nici acest set. Ea egaleaza la 2, face si al treilea ghem consecutiv si se merge cap la cap pana la 4-4. Acum, chiar daca Simo face o dubla greseala, castiga 3 puncte cu serviciul si conduce cu 5-4, asteptand reactia Soranei care a servit pentru a ramane in meci. A fost 15 egal, 30 egal, minge de meci cu un passing de efect, apoi inca una cand  Sorana face dubla greseala (unica din meci), si totul se termina cand ea loveste in aut…Cifrele seci arata ca Simona a reusit 68 de puncte fata de doar 48, Sorana inregistrand un numar dublu de erori nefortate, 31 fata de doar 16…

A fost un meci care am vazut un tenis modern, Simona respingand forta Soranei.In meciul pentru semifinala Simona va juca impotriva croatei Petra Martic si daca va castiga va reintra in top 20.