Dupa un „somn” de 2 ani Alexandra Dulgheru s-a trezit direct in paradis (Dubai)

pitiCu o saptamana inainte, Alexandra Dulgheru a jucat la Limoges, si a pierdut in primul tur la Francesca Schiavone.Este drept ca a jucat curajos, ar fi putut lua setul al doilea si cine stie…Scorul a fost 3-6, 6-7(4), deloc descurajant, dar nici nu anunta o revenire in forma deosebita pe care a aratat-o la Dubai.

Gandindu-se ca sezonul este la final, Alexandra s-a deplasat spre ultimul turneu de 75K, care oferea puncte suficiente pentru urcarea in prima suta, dar doar daca ajungea in fazele superioare.Odata ajunsa in semifinala, s-a postat temporar pe locul 100, apoi intrand in finala a ajuns pe 91, iar dupa excelenta comportare din finala a atins locul 84. Urcusul de 20 de locuri a fost posibil dupa 5 victorii, unele chiar pretioase.Cagla Buyukakcay a fost invinsa fara mari probleme cu scorul de 6-4, 6-3 si odata trecute emotiile de debut, a urmat un meci chiar special. Laura Pous Tio care ani in sir a fost in jurul locului 100, dar si 72, a capotat fara sa faca macar un ghem.Dupa cum o stim pe Laura care exceleaza in defensiva, cu ruperi de ritm, cu o mare experienta de concurs a fost spulberata incredibil, cel putin pentru mine. Galopul de sanatate era deja o dovada a placerii jocului, a reusitelor care dau incredere si chiar a unui tonus fizic excelent.Alexandra a avut nevoie de toate acestea fiindca meciul din sferturi cu belgianca An-Sophie Mestach a fost lung, foarte disputat si a debutat cu pierderea primul set cu 6-7(5). Nu este deloc simplu sa treci peste pierderea unui tiebreak la limita si sa te gandesti ca ti-a ramas doar castigarea a doua seturi consecutive. Daca egalarea a venit destul de usor, 6-2, setul decisiv a prilejuit din nou un joc strans si incheiat in alt tiebreak.De data aceasta Alexandra avut bratul sigur, mintea limpede si castigul la 2 a fost sigur. Acum Alexandra a atins locul 100 pe care agentiile de presa il anuntau si tot ce a urmat a fost un bonus si inca unul, sarind usor peste alte 9 respectiv 7 locuri.In semifinala Rusoaica Vitalia Diatcenko cea care s-a remarcat la Moscova(sfert de finala) si victorie la Taipei, nu a reusit mare lucru si a fost depasita clar cu scorul de 6-3, 6-3, Alexandra castigandu-si dreptul la o finala dorita cu un meci de gala. Cum altfel poti sa numesti un meci cu celebra Kimiko Date-Krumm, japoneza care le-a cunoscut pe Steffi Graf, Monica Seles, Arantxa Sancez, Ruxandra Dragomir sau Gabriela Sabatini, care la 44 de ani a jucat sute de meciuri in WTA, care a fost 4 mondial, semifinalista la Australian Open si in sferturi la US Open, si care anul acesta are victorii la Pennetta sau Muguruza.

Finala a fost la discretia Alexandrei care a stiut sa stavileasca atacurile japonezei si sa o determine la greseala.Pas cu pas Alexandra a prins curaj si nimic nu a mai impiedecat-o sa-si apropie victoria. Inconjurata de cateva prietene , connationale care au fost prezente in turneu, si alti romani care si-au facut prezenta si in turneul WTA din primavara, Piti a noastra a primit trofeul si apoi a bine dispus asistenta cu umorul si spontaneitatea ei cunoascuta, dovedita in limba lui Harry Potter.

Clasata pe un loc de tablou principal la Australian Open, Alexandra va avea o vacanta plina de optimism si de planuri deosebite, fara temeri fizice, care au tinut-o departe de teren atata vreme.