Monica Niculescu a castigat dreptul de a o intalni pe Simona Halep

halep niculescuPentru a avea un meci impreuna, Monica si Simona s-au dus pana la Bruxelles. Dupa ce Simona a reusit o victorie mare impotriva sarboaicei Jelena Jankovic, iata ca si Monica a venit in turul doi, la intalnire.

Meciul lor va fi unul de mare atractie, avand doua stiluri diferite de joc, si cu siguranta ca va fi unul de lunga durata, ne fiind agresive nici una dintre ele. Punctele puse in joc dar si orgoliile fetelor vor face din acest meci atractia zilei chiar daca la aceeasi ora mai sunt cateva meciuri tari, ca Yanina Wickmayer vs. Dominika Cibulkova sau Nadia Petrova vs. Tsvetana Pironkova

Meciul inaugural, cel cu indianca Sania Mirza, care iata ca a inceput sa joace si smplu fiind o maestra a jocului in 4, nu a fost deloc usor asa cum se asteptau pariorii si poate si Monica, si cum lasa sa se intrevada dupa incheierea primului set. Se pare ca Sania a inteles finalmente care este jocul Monicai (s-au mai intalnit la dublu dar acolo altele sunt datele prblemei), si in setul al doilea a opus o rezistenta darza. La scorul de 3-3, Moni face break-ul si spuneam ca in fine, totul se aseaza in limitele normale, dar indianca face rebreak, egaleaza si apoi conduce cu 5-4. In ghemul urmator, Monica a trait foarte periculos fiindca Sania a facut primele doua puncte si era la doar doi pasi de set! Acum Monica face 4 puncte consecutiv si egaleaza la 5, apoi nu mai poate fi oprita, castigand setul autoritar, cedand doar 3 puncte in ultimele doua ghemuri.

Monica Niculescu vs. Sania Mirza 6-1, 7-5, sub privirile Simonei Halep, care a privit (probabil) la viitoarea sa adversara. Meciul cu Monica este important fiindca cea care va castiga va aconta 120 de puncte si mai ales ca va juca probabil impotriva slovacei Dominika Cibulkova, un meci care poate fi de referinta pentru ambele romance. Tocmai de aceea, Calin Ciorbagiu si

Firicel Tomai, cei doi antrenori, vor avea si ei un meci, tactica fetelor fiind cu siguranta rodul unor analize amanuntite. Sa vedem cine va avea castig de cauza.