Victorie lejera pentru Halep in meciul cu Ivanovic

simo o bate pe anaCred ca nici cel mai infocat admirator al Simonei nu se putea gandi la scorul inregistrat astazi la Madrid : Halep vs. Ivanovic 6-2, 6-2. Dupa victoria de la Sofia in semifinala care era de fapt finala turneului, Ana  a dorit sa-si ia revansa cu prima ocazie si chiar daca a facut-o in aprilie la Bucuresti la Fed Cup stia si ea ca meciul nu a fost disputat in conditii normale. Simona a fost victima Federatiei romane de tenis, care nepregatindu-se profesionist a obligat-o pe romanca sa joace doua meciuri intr- zi cu o pauza de doar o ora.Acum era momentul ca fiecare sa-si dovedeasca superioritatea si ambtiile au fost pe masura. In tribuna s-au duelat si cele doua galerii, dar jocul Simonei a atras si nehotaratii ca sa nu spun impartialii. Spaniolii sunt mari cunoscatori ai tenisului si s-au “lipit “imediat de sora lor latina, purtand-o spre victorie. Chiar daca arbitra chiezoaica nu i-a facut deloc pe plac, in doua randuri, Simona a castigat de o maniera extrem de clara, cu serii de cate 4 ghemuri consecutiv castigate, nefiind deloc impresinata de forehandurile tari ale sarboaicei.Dupa un meci cu puternica Lisicki, astazi loviturile Anei pareau niste”zambete” , iar jocul dezinvolt al Simonei a uimit de-a dreptul.Daca imi aduc bine aminte, in vara la New Haven, urmatoarea sa adversara, cehoaica Petra Kvitova a fost fugarita enorm si a cedat fara mari discutii asa ca Simo se poate gandi si la finala.Daca Serena nu s-a prezentat cu Kvitova, este doar sansa Simonei si a Petrei de a prinde finala marelui turneu.In cealalta parte a tabloului, Masha Sharapova si Aga Radwanska vor face si ele un meci care se anunta de zile mari si cum toate fetele sunt din top 10, Tiriac poate fi multumit. Simona poate sa-i faca un cadou superb de ziua maestrului, dar oricum ea deja si-a aparat punctele facute anul trecut la Roma si tot ce aduna de acum inainte  va micsora distanta fata de Victoria Azarenka.

In primul set Ana avea sa conduca cu 2-0, dupa care Simona nu i-a mai dat nici o ocazie de a mai puncta pe tabela de scor si in jumatate de ora a inchis setul cu scorul de 6-2.Simo a servit din nou bine, a returnat tare mai ales spre corpul Anei, care la fel ca si “sora” sa Sorana, nu stie sa se dea la o parte (de lovitura Agai ce sa mai vorbim) si a gresit permanent. Setul al doilea  a consemnat din nou 2-2, dupa care seria Simonei a facut ca un meci aparent greu sa se incheie tot cu un 6-2.

O asteptam maine la fel de sprintena si la fel de inspirata ca astazi si vom putea evolua cu trofeul pe masa si cu perspectiva locului 4!